PRIRODNE ZNAMENITOSTI

SPILJA VRELOSpilja Vrelo u Fužinama otkrivena je slučajno pedesetih godina prošloga stoljeća kod izgradnje akumulacijskog jezera Bajer. Starost joj se procjenjuje na 3,5 - 4 milijuna godina.

Iako je dugačka samo 300 metara, izuzetno je lijepa i bogata spiljskim ukrasima. Osobitu vrijednost spilji daje joj voda - na samo pedesetak metara nalazi se prekrasan gorski izvor, jezero i ponor koji je čine posebno atraktivnom. Bistar i hladan gorski potok je iz porječja rijeke Ličanke i u izrazito kišnim razdobljima poplavljuje spilju.

spilju Vrelo zbog svojih ljepota često nazivaju i "Postojna u malom". spilja je uređena za posjete i obnovljena novom rasvjetom i pješačkom stazom s mostićima 1998. godine. Zbog blage konfiguracije terena, bez ijedne stepenice, jedina je turistički uređena spilja u Europi koju mogu posjetiti svi uzrasti, djeca, stariji pa čak i invalidi u kolicima.

U sezoni (od 15. lipnja do 1. rujna) spilja je otvorena cijeloga dana. Izvan ljetne sezone, otvorena je subotom i nedjeljom u poslijepodnevnim satima, a grupni posjeti mogući su svakodnevno i mogu se najaviti na telefon TZ Fužine: 051 835 163

SPILJA LOKVARKAOtkrivena je 1912. godine. Od godine 1935. kada je uvedena elektrifikacija, te kasnije kada su postavljene stepenice željezne konstrukcije, postaje sve značajniji element turističke ponude Lokava. Zbog izuzetne ljepote, raznolikosti i bogatstava spiljskih ukrasa proglašena je spomenikom prirode.
Danas, ona je jedna od najvećih spilja Hrvatske uređene za posjet turista. Uz stručnu pratnju vodiča posjetioci mogu obići četiri galerije, dok preostale nisu u potpunosti istražene te predstavljaju pravi izazov za speleologe i druge željne novih otkrića i izazova.
Temperatura spilje je konstantno od 6,5°- 8°C te je posjet u toku ljetnih mjeseci pravo osvježenje.
Informacije za posjet spilji Lokvarki mogu se dobiti na broj telefona 051/831-250 u Turističkom uredu u Lokvama.
U neposrednoj blizini Lokava nalaze se još nekoliko spilji zanimljivih za posjetioce, to su osobito spilja Bukovac i Medvjeđa spilja.
U spilji Bukovac pronađeni su tragovi boravka čovjeka iz kamenog doba, te se njezina starost procjenjuje na oko 40 000 godina.
Medvjeđa spilja dobila je naziv po medvjedima koji su boravili u njoj te su nađeni i njihovi ostaci – kosti

JEZERA U FUŽINAMAFužinarski je kraj izuzetno bogat vodom. Fužine su naseljeno mjesto koje u Hrvatskoj primi najveću godišnju količinu oborine. Ovdje godišnje padne između 1500 do 2000 mm padalina po četvornom metru, a u ekstremnim godinama i do 4000 litara. Da bi se ta silna količina vode zadržala i iskoristila, u Fužinama su izgrađena tri akumulacijska jezera.

Najstarije jezero je Bajer izgrađen pedesetih godina prošloga stoljeća. Jezero je položeno u nekadašnjoj atraktivnoj dolini rijeke Ličanke, tik uz naselje Fužine. Jezero je prosječne dubine od 2 do 7 metara. Pogodno je za vožnju čamcem, kanuom, kajakom i za surfanje zbog čestog strujanja vjetra.

Jezero Lepenica najveće je umjetno jezero u fužinarskom kraju. Izgrađeno je 1988. godine, površinom i količinom vode je znanto veće od Bajera, a maksimalna dubina mu je 18 metara. Izuzetno je ljeti pogodno i ugodno za kupanje (temperatura dosegne više od 23° Celzijusa. Na jezeru je 1989. održano Svjetsko prvenstvo u orijentacijskom ronjenju, a 2007. Svjetski kup.

Oba su jezera izuzetno bogata ribom i mamac su za ribiče.
Najmlađe i najmanje jezero je Potkoš. Smješteno je u podnožju obronaka Bitoraja, između Fužina i Liča. Atraktivno je kao izletište i piknik prostor.
Sva tri jezera izvrsno su uklopljena u planinski pejsaž i pravi su turistički dragulj Fužina. Posebno je popularno jezero Bajer, oko kojega vodi atraktivna šetnica i koje je najčešće odredište izletnika.

LOKVARSKO JEZEROIako je ovo akumulaciono jezero napravljeno izgradnjom brane 1954. godine, savršeno se uklopilo u prirodni ambijent koji ga okružuje. Ono pruža pravo zadovoljstvo svim ljubiteljima sportsko - rekreativnih aktivnosti! Na jezeru je održano I. Svjetsko prvenstvo u podvodnoj orijentaciji, mnoštvo međunarodnih veslačkih regata, a od 1978. godine se u kolovozu održava tradicionalni susret planinara, biciklista i ostalih sudionika pod imenom

«P O J» i «B O J» (Pješice ili Biciklom Oko Jezera). Ono je pravi izazov za ljubitelje ribolova (1973.godine ulovljen je Svjetski rekord jezerske pastrve težine 25,40 kg), osim pastrve u njemu obitavaju klen, šaran, karas i druge vrste.

PARK ŠUMA GOLUBINJAK, LokvePark šuma Golubinjak se nalazi neposredno uz autocestu, niže željezničke stanice Lokve, na vapnenačkom i geomorfološki vrlo zanimljivom području. Lijepe i slikovite sastojine bukve, jele i smreke s pojedinim vrlo visokim (preko 35m) i debelim stablima na podlozi gromadnog vapnenca, daju ovom predjelu i svojstva osobitog rezervata šumske vegetacije.

Velika livada na ulazu okružena je gustom crnogoričnom šumom. Posjetiteljima se skreće pažnja i na najveću jelu u Gorskom kotaru "kraljica šume", njena visina je 37 metara, a širina u promjeru iznosi 140 cm. Diljem parka postavljene su skulpture lokvarske likovne kolonije. U parku su i dvije spilje: Ledena i Golubinja spilja.