Ravna Gora



O prekrasnoj povezanosti ravnice i planine govori i samo ime naselja Ravna Gora. Na prosječnoj nadmorskoj visini od 800 metara, Ravna Gora je okružena predjelima netaknute prirode, čistog zraka i pitke izvorske vode. To je raj za ljubitelje planinarenja, bicikliste i sve zaljubljenike u prirodu. Domaće specijalitete i plodove gorja rado ćete kušati u ravnogorskim restoranima, uz ugodan smještaj i gostoljubivedomaćine, dok vam planinarske kuće nude mogućnost specifičnog smještaja i boravka u prirodi.
Ravna Gora je smještena u središnjem dijelu Gorskog kotara na svega 45 km od mora, na polovici puta od Rijeke do Karlovca, s čvorištem na sutocesti Rijeka – Zagreb. O prekrasnoj povezanosti ravnice i planine govori i samo ime Ravna Gora. Na nadmorskoj visini od 700 do 900 metara, Ravna Gora je okružena predijelima netaknute prirode, čistog zraka i pitke izvorske vode. U ravnogorskoj općini nalaze se naselja Stari Laz, Stara Sušica, Leskova Draga i Šije. Općina ima 2439 stanovnika.
Za boravka u Ravnoj Gori posjetite ravnogorske kulturne znamenitosti, izletište Javorova kosa s planinarskom kućicom kraj koje je, prema legendi, ljekovito vrelo Božji studenac, obiđite Ravnogorski planinarski put, biciklističke staze ili potražite druge mogućnosti rekreacije.U Lovištu "Višnjevica" pruža vam se mogućnost lova i foto lova.
Nikako nemojte propustiti nezaboravna druženja u prirodi u dane Ravnogorskih plodova gorja! Raspitajte se za probu ili koncert ravnogorskog Puhačkog i Tamburaškog orkestara.

Ravna Gora povijestRavna Gora je dobila ime po visoravni na kojoj je smještena. Novija povijest Ravne gore započinje gradnjom Karoline na početku 18. stoljeća. Već 1785. godine njemačko – rimski car i hrvatsko – ugarski kralj Josip II. s posebnom poveljom svrstava Ravnu Goru u povlaštene gradove svoje carevine. 1786. godine u Ravnoj Gori je otvorena prva škola. 1808. godine ovdje je sagrađena prva pilana – vodenica. Prva tvornica za preradu drva izgrađena je 1920. godine, kada ovo područje dobiva električnu energiju i vodu.

Ravna Gora prirodne znamenitostiOko Mrkoplja i tih lijepih mjesta uzdižu se brda: Čelimbaša (1085 m), Lisina (1117 m), Maj (1269 m), Samari s Klobučarovim vrhom (1215 m), Vranjak (986 m), Vrhi (Kulasica – 956 m ) i Mrkovac s Debelim vrhom (1137 m). U pozadini tih brda protežu se planine koje čine „krov“ Gorskog kotara, a čine ga: Bjelolasica (1534 m), Bitoraj (1385 m), Viševica (1428 m), Višnjevica (1367 m). Uzdižu se i veličanstvene Bijele (1335 m) i Samarske stijene (1314 m) i zajedno s Bjelolasicom i Bitorajem omogućuju pogled na more. Bijele i Samarske stijene površine 1175,35 ha proglašene su 1985. godine strogim rezervatom prirode. Planina Bjelolasica razdvaja Karlovačku i Primorsko-goransku županiju. Ljubitelji planinske prirode mogu upoznati Mrkopaljski planinski put na kojem se nalaze „Ratkovo sklonište“, „Janjčarica“, „Amfiteatar“, „Piramida“ i „Dvorac“. Mrkopaljski kraj sa svojom netaknutom prirodom omogućuje aktivan i zdrav odmor koji je svakako jedinstven i neponovljiv.


Ravna Gora kulturne znamenitostiU Staroj Sušici nalazi se Frankopanski dvorac kome pripada i sakralni spomenik, crkvica Sv. Antuna Padovanskog. Najveće spomeničke vrijednosti čuva riznica župne crkve Sv. Terezije Avilske u kojoj se nalazi pozlaćena pokaznica, dar Marije Terezije iz 1778. godine. Značajna je i Kapelica Svetog Florijana na Kosi izgrađena 1874. godine. U Kupjaku se nalazi crkva Svetog Vida izgrađena iste godine. Na brdu suhi vrh nalazi se Kosturnica – spomenik palim borcima NOR-a


Božji studenacJavorova kosa je poznata po svojim izvorima, a jedan od njih se od davnina posebno posjećuje i veliča jer stara predaja kaže da je ljekovit za oči. Taj se izvor zove "Božji studenac", a nalazi se podno planinarske kuće. Jednom godišnje, odnosno zadnju nedjelju u srpnju, planinari PD "Višnjevice" organiziraju manifestaciju "Hodočašće na Božji studenac" - druženje na izletištu Javorova kosa, koja svake godine okuplja sve veći broj ljubitelja prirode.

Crkva Sv. Terezije AvilskeGradnja Crkve Sv. Terezije Avilske počela je 1770. godine, a završena 1774. Crkva je sagrađena uz nešto pomoći Carice Marije Terezije. U donjem dijelu je bila zidana, a gornji dio bio je od drva. Župna crkva posvećena je Svetoj Tereziji Avilskoj, dok je za drugog titulara 24. kolovoza 1778. izabran Sv. Bartol apostol. Toga je dana, naime, tuča potukla svu ljetinu u Ravnoj Gori, pa su stari Ravnogorci odlučili da uzmu Sv. Bartola za svog drugog zaštitnika, jer je tuča padala baš na dan kad se on po kalendaru svetkuje u katoličkoj crkvi.
1803. godine počelo se raditi na tome da se u Ravnoj Gori osnuje samostalna župa, što je ostvareno 1807. Proširenje crkve izvedeno je između 1823. i 1826. godine. Godine 1899. crkva je bila u ruševnom stanju, te je 1905. srušena. Nova, današnja crkva, dovršena je 1907. godine, a građena je prema nacrtima arhitekta Hermana Bollea.
Najvredniji predmeti koje posjeduje crkva su pokaznica (iz 1778.), kalež (iz 1741.) i moćnik Sv. Simplicija iz XVIII. stoljeća, koje je Marija Terezija darovala crkvi prigodom posvete crkve 1778. godine. Među vrijedne stvari treba ubrojiti i crkveno ruho. Crkva posjeduje nekoliko prekrasno izrađenih starih misnica, a najstarija je bogato ukrašena grbovima, te je vjerojatno kneževski ili kraljevski poklon.


Frankopanski dvorac - Stara SušicaZgrada dvorca smještena je na gorskoj kosi na rubu crnogorične šume. Izgradili su je Frankopani. Prema nekim izvorima, Frankopani su imali u Staroj Sušici grad koji Turci nisu zauzeli. U 19. stoljeću dvorac je bio u vlasništvu grofa Lavala Nugenta, a 1890. su ga kupili riječki trgovci Feliks i Josip Neuberger. Dvorac je restauriran u romantičnom duhu svoga vremena.

Kosturnica
U Hrvatskom primorju i Gorskom Kotaru, narod se okuplja u redove Narodnooslobodilačke vojske koja vrši diverzantske akcije u Primorju i Gorskom kotaru. Osnovana su dva bataljuna. Drugi bataljun zvao se "Matija Gubec" i on uz pomoć ostalih partizanskih vojnih jedinica oslobađa i mjesta s većom neprijateljskom vojnom posadom. Okupaciju Ravne Gore preuzeli su Talijani nakon kapitulacije Jugoslavije, a napuštaju je 15. ožujka 1942. nakon čega u Ravnu Goru ulazi dio bataljuna "Matije Gupca". Tom prigodom objavljeno je posebno izdanje "Partizanskih novina", glasila štaba, u kom se opovrgavaju klevete protiv partizana i ističe da su životi građana u sigurnosti i da je "imovina sigurna od pljačke i otimačine, nacionalni i vjerski osjećaji naroda poštivani, sloboda kretanja osigurana...i sloboda zajamčena". 15. travnja 1942. talijanska vojska ponovo ulazi u Ravnu Goru gdje više nije bilo partizanskih snaga. Tu ostaje do 15. listopada 1942. kada je smjenjuje ustaška posada koja ostaje u mjestu da 17. prosinca. Toga dana "Gupčev bataljun" osvaja mjesto, a zarobljene ustaše odvodi u Drežnicu na suđenje. Poslije toga ostaje mjesto trajno pod nadzorom Narodnooslobodilačke vojske. Početkom 1946. povodom molbe žitelja Ravne Gore, Starog Laza i Stare Sušice, bivša općina Ravna Gora izdvojena je iz kotara Vrbovsko i ulazi u sastav kotara Delnice.



KONTAKT:
Općina Ravna Gora
Ivana Gorana Kovačića 177, 51314 Ravna Gora
tel +385 (51) 829 450 , fax +385 (51) 829 460
Web adresa www.ravnagora.hr
Email adresa opcina-ravna-gora@ri.t-com.hr

Osnovna škola Dr.Branimira Markovića Ravna GoraIvana Mažuranića 22, 51314 Ravna Gora
tel +385 (51) 818 770 , fax +385 (51) 818 438
Web adresa www.os-bmarkovica-ravna-gora.skole.hr
Email adresa os-ravna-gora-001@skole.t-com.hr

Turistički uredI. G. Kovačića 177, 51314 Ravna Gora
+385 (0) 51 818 351
tzo-ravnagora@ri.t-com.hr
www.tz-ravnagora.hr