Čabar

Grad Čabar se nalazi u zapadnoj Hrvatskoj, možemo reći na krajnjem sjeveru Primorsko-goranske županije. Čabar je srce Gorskog kotara, a mjesta koja ga okružuju su: Plešce, Gerovo, Tršće, Prezid, dok nas rijeka Čabranka odvaja od Slovenije. Vegetacijska obilježja ovog područja su brojne zajednice šuma; smreke ,jele, bukve, bora. Od grmlja možemo spomenuti: glog, lijesku, drijen. Vegetacijska obilježja dodatno upotpunjuju livade, brda i planine. Što se tiče klimatskih obilježja Čabar je poznat po oštrim zimama koje su popraćene niskim temperaturama i snijegom, dok su ljeta topla i ugodna. Grad Čabar ili Zavičaj Petra Klepca, legendarnog „hrvatskog diva“, jedan je od najljepših zelenih vrtova Gorskog kotara. Njegovo zeleno bogatstvo rasprostranjeno je na 85% površine. Po tome je Grad Čabar najzelenija površina Hrvatske, odnosno, najljepši park prirode. Području grada Čabra pripadaju veća mjesta: Prezid, Tršće, Gerovo, Plešce i Čabar. Prema zadnjem popisu stanovništva, područje Čabra je imalo 3811 stanovnika. Površinom zauzima gotovo četvrtinu Gorskog kotara.


STANOVNIŠTVO ČABRA Prema zadnjem popisu stanovništva iz 2001. godine na području grada Čabra ima 4.387 stanovnika. Trend broja stanovnika zadnjih godina bilježi stalno opadanje te je natalitet manji od mortaliteta (nažalost).

kULTURNE ZNAMENITOSTI čABRA
Osim prirodnih ljepota, posjetitelj se može upoznati i s kulturno-povijesnim spomenicima mjesta.u središtu mjesta dominira dvorac Petra Zrinskog. U najstarijem dijelu, sada obnovljenom, smještene su donacije akademskog slikara Vilima Svečnjaka i lovačka donacija Marijana Filipovića. U istom ambijentu je i Zavičajna zbirka. Iznad sjedišta mjesta nakrilila se barokna crkva Sv. Antuna Padovanskog. U njoj dominira oltarna slika poznatog slovenskog slikara iz 18. stoljeća Valentina Metzingera. Iza crkve nalazi se i aleja i novoobnovljene kapelice križnog puta sa slikama Andrije Zbašnika. Iznad križnog puta je groblje. Ono govori o povijesti Čabra. Među spomenicima davnina ističu se grobnica obitelji Paravić i Ghyzy, nekadašnjih vlasnika Čabarske gospoštije. Vrijedno je i spomenuti kovačnicu Urh, koja nastavlja tradiciju kovačkog zanata od davnina.

ZEMLJOPIS ČABRA Grad Čabar smješten je u zapadnoj Hrvatskoj, na krajnjem sjeveru Primorsko-goranske županije. Područje grada Čabra predstavlja područje bivše općine Čabar koja uključuje 4 većih mjesta bivše općine i to Prezid, Tršće, Gerovo i Plešce te ostala manja mjesta i zaseoke. Ljeta su ugodna, zime oštre i hladne, dok je najveći dio površine grada prekriven šumom pa se može reći da je Čabar grad s najvećim zelenim parkom na svijetu.

KRATKA POVIJEST GRADA ČABRAPrve tragove života nalazimo iz vremena ilirsko-keltskih plemena Japoda, iz vremena halšatske kulture od 9. do 4. stoljeća prije Krista. Dugačka ruka Liburnijskog limesa, utvrđena granica Rimskog carstva, dosegnula je u 1. stoljeću poslije Krista i mjesto Prezid. Dolazak slavensko-hrvatskih plemena uslijedio je u ove prostore najvjerojatnije u vrijeme njihova prodora u Istru 590. godine. U vrijeme 1. križarskog rata, križarske čete pod vodstvom Rajmonda Tuluškog, kretale su se 1096. godine primorskim zaleđem i nailazile su na... „divlji narod u šumovitom i brdovitom kraju s malo obradive zemlje i koji se bavi stočarstvom na prostranim pašnjacima, vičan oružju i pljački, koji živi na barbarski način, a govori slavenskim jezikom, za razliku od onih u primorju koji govore latinskim“... Samo mjesto Čabar spominje se 1642. godine. Njegov utemeljitelj je Petar Zrinski, najznačajniji hrvatski ban. On je u njemu 1651. godine otvorio ljevaonicu i kovnicu. Tu je sagradio dvorac, koji, u nešto izmijenjenom obliku, postoji i danas. Čabar je danas prvenstveno administrativno i kulturno sjedište.



PRIRODNE ZNAMENITOSTI GRADA ČABRAMjesto Čabar se smjestilo u dubokoj usjeklini rijeke Čabranke. Vrlo je zanimljiva Poučna staza „Tropetarska stijena“. Staza se temelji na prirodnim vrijednostima i raznolikosti florističkog sastava. Grad Čabar ima prelijepe prirodne prostore, očuvano šumsko bogatstvo, nezagađene rijeke, predivne izvore Kupe, Čabranke, Gerovčice, putove na Risnjak i Snježnik, velike planinske košenice, lovišta, prekrasne vidikovce, mnoštvo obilježenih biciklističkih i poučnih staza u okolici svakog mjesta. Posebno zaštićen objekt prirode je Nacionalni park Risnjak (6400 hektara) u čijem je sastavu od 1997. godine dio područja grada Čabra, 3000 hektara koje obuhvaća dio masiva Risnjaka i Snježnika, te izvorišno područje rijeke Kupe. Mogućnost razvoja turizma u Gradu Čabru su velike. Ima sve mogućnosti za razvoj gorskog turizma, izletničko-rekreacijskog turizma, sportskog turizma, edukativnog turizma, zdravstvenog turizma, vjerskog turizma... Uza sve prirodne vrijednosti, gostu se nude i različiti aktivni sadržaji na sportskim terenima za nogomet, rukomet, košarku, atletiku, tenis, boćanje, nordijsko skijanje, prirodni ambijent za streličarstvo, lov i ribolov, splavarenje, rafting, planinarenje.


ČABARSKA NESELJA Bazli, Brinjeva Draga, Čabar, Crni Lazi, Donji Žagari, Fažonci, Ferbežari, Gerovo, Gerovski Kraj, Gorači, Gornji Žagari, Hrib, Kamenski Hrib, Kozji Vrh, Kraljev Vrh, Kranjci, Lautari, Lazi, Makov Hrib, Mali Lug, Mandli, Okrivje, Parg, Plešce, Podstene, Požarnica, Prezid, Prhci, Prhutova Draga, Pršleti, Ravnice, Selo, Smrečje, Smrekari, Sokoli, Srednja Draga, Tropeti, Tršće, Vode, Vrhovci, Zamost i Zbitke. Za ostale informacije obratite nam se putem kontakt obrasca ili nas nazovite na navedene telefone. UGODNO RAZGLEDAVANJE GRADA ČABRA.

IZVOR ČABRANKEČabranka, lijeva pritoka Kupe dugačka 17,5 km, izvire na samom kraju dubokog i uskog završetka Kupske doline, iz pukotina vrletnih stijena Velikog Obrha (546 m).


ZANIMLJIVOSTI
ENERGETSKA STAZA PREZID
TRKANJE JAJA ZA USKRS
DVORAC ZRINSKI ČABAR
KUĆA VESEL PREZID
PETAR KLEPAC
IZVOR KUPE...

POSJETITEIZVOR ČABRANKE
MILANOV VRH
VRAŽJI VRTEC
IZVOR KUPE
LIVIDRAGA
RUDNIK

KONTAKT
Školska 1
51305 Tršće
Tel: +385(0)51/824-110
Gsm: +385(0)98/461-406
e-mail: info@tz-cabar.hr
web: www.tz-cabar.hr