Brod Moravice


Na granici sa Slovenijom, pokraj rijeka Kupe i Dobre, smjestila se općina Brod Moravice. Ljepota krajolika u bilo koje godišnje doba pruža gostu doživljaj netaknute prirode: blizina vidikovaca Orlove i Kavranove stijene, mogućnost ribolova, te vožnja kajak – kanuom uz organizirani piknik samo je dio naše ponude. Ljubitelji planinarenja također će biti zadovoljni, jer tim područjem u Gorskom Kotaru prolazi obilježena Planinarskatransverzala.
Vrijedno je spomenuti da ovaj kraj obiluje sakralnim objektima, te objektima narodnog graditeljstva spomeničke vrijednosti, od kojih neki datiraju iz 17. stoljeća. Kao primjer izdvajamo najstariju očuvanu kuču u Gorskom kotaru - Kuću Delač, izgrađenu 1644.g.. Uz stručnu pomoć Lovačkog društva «Srndać» moguće je organizirati lov na srneću divljač i medvjede. Smještaj je moguć u lovačkoj kući«Lazica» te u privatnim kućama. S ljubaznim domaćinom možete se dogovoriti i oko pružanja usluga prehrane, a nikako ne propustite kušati specijalitet ovog kraja – poznatu ljekovitu rakiju «Brinjovicu».

U 17. st. nastao je Piljdak. To je visoki, kameni spomenik smješten na raskrižju putova između Moravica, Moravičkih Sela i Maklena. Neki povjesničari drže da je to sakralni znamen, a drugi je služio kao dojavnica kojom su se prenosili signali o dolasku Turaka.
Općina Brod Moravice utemeljena je još 1893. g., a 1993. postaje Općina u slobodnoj i samostalnoj RH.

Gospodarstvo
Na području Općine Brod Moravice nema većih gospodarskih objekata, ali djeluje manji pogon "Pilana" u Donjoj Dobri. Također djeluje veći broj obrtnika, uglavnom stolara, ali i uzgajivača jagoda, malina, trešanja i gljiva. Prostorni Plan Općine donesen je još u prosincu 2003. godine,a u tijeku je njegova izmjena i dopuna. U Planu ukupnog razvoja općine Brod Moravice je i razvoj gospodarstva i gospodarske infrastrukture. U razvoju Općine važnu ulogu ima i turizam: vjerski, etno, sportsko-rekreativni, lovni i ribolovni. Planira se i izgradnja turističkog naselja "Aqua holiday", projekt "Svijet Kupe" u okviru kojeg i razvoj likovne kolonije u područnoj školi Podstene. Važno je istaknuti da su Brod Moravice općina od posebne državne skrbi.

Spomenici i znamenitostiBrodmoravička župa osnovana je u 14. st. Cijelo područje obiluje starim sakralnim objektima. Ukupno je 12 crkava na brodmoravičkom području koje predstavljaju značajnu i bogatu kulturno-povijesnu baštinu. Crkva sv. Nikole nalazi se na uzvisini u središtu mjesta. Uz gerovsku najstarija je u Gorskom kotaru. Na pročelju crkve je uklesano :"Me seculo ab erectione qvarto devoti populi pietas restauraverat 1834.", u prijevodu: "Mene (tj. crkvu) je četiri stoljeća poslije podignuća obnovila pobožnost puka." To je jednobrodna građevina s višestrukom apsidom. U crkvi su grobovi s nadgrobnim pločama iz 18. st., a nagađa se da su tu pokopani neki članovi porodice Zrinskih i Frankopana. Tijekom II. svjetskog rata, za Uskrs 1944. zbog bombardiranja mjesta izgorio je krov, no unutrašnjost je sačuvana. Poslije rata obnovljeni su krov i toranj, a 2005. g. u cijelosti je preuređen krov i fasada crkve.
Crkva Majke Božje Škapularske (Karmelske) u Moravičkim Selima prvi put se spominje 1633. godine. Njezin oltar, kao spomenik nulte kategorije, pod zaštitom je Zavoda za zaštitu kulturne baštine, a izradili su ga domaći drvorezbari. Tijekom godina crkva je više puta dograđivanja i preuređivana. Krovište crkve se 1977. godine urušilo, unutrašnjost je oštećena, a krovište obnovljeno 1989. g.
Župna crkva svetog Križa u Šimatovu sagrađena je 1825. godine, a obnovljena 90-tih godina XX. st.
Brod Moravice imaju i najstariju sačuvanu kuću u Gorskome kotaru, kuću Delač, izgrađenu 1644. godine, te kuću Ožanić (1826.g.). Ovo područje ima sve preduvjete postati etno centrom, a danas je zasigurno vrlo interesantno kao izletnička destinacija.

Kultura
Hrvatska čitaonica sela Kuti djeluje od 1936. godine kao volontersko društvo s knjižnim fondom od 6400 knjižnih jedinica različite tematike s naglaskom na literaturu kojom se njeguje očuvanje brodmoravičkog govora kajkavskog narječja.
Ostale udruge koje aktivno djeluju su: Planinarsko društvo "Vršak", Udruga umirovljenika, Udruga mladih, Društvo "Naša djeca" Brod Moravice, Lovačko društvo "Srndać" te Kulturno-umjetničko društvo "Lipica" s glazbenim sekcijama: "Kočki tamburaši", Stariji crkveni pjevački zbor, Mladi crkveni pjevački zbor, te novoosnovano tamburaško društvo.

Sport
U mjestu aktivno djeluju Dobrovoljno vatrogasno društvo Brod Moravice i trkačko-skijaški klub "Budućnost" utemeljen još 1952. godine. Klub danas broji 30 skijaša u svim kategorijama, od najmlađih cicibana do seniorki. Po zapaženim rezultatima i brojnim nagradama Klub je poznat, ne samo u Gorskome kotaru, već i među ljubiteljima skijaškog trčanja u Hrvatskoj i Europi.